top of page

NÁDRŽ NA DEŠŤOVOU VODU

Nádoby na dešťovou vodu, nebo akumulační jímky slouží k zadržení dešťové vody. Tímto dochází k menšímu zatížení kanalizačních sítí, navíc se dešťová voda dá využít jako voda užitková. Nahromaděnou vodu lze využít v domácnosti nebo následně řízeně vypouštět do kanalizace pomocí zabudovaného čerpadla dle potřeby. Nátok do plastové nádrže na dešťovou vodu je regulovatelný pomocí by-passu a to tak, že cca. polovina odtéká do kanalizace, druhá půlka se zachytává a hladina vody v jímce může stoupat až k nouzovému přepadu.


Důvod, proč si pořídit kombinovanou retenční plastovou nádrž na dešťovou vodu je hlavně úspora financí, jelikož dešťová voda je svým složením ideální jako užitková voda.

U nádrží na dešťovou vodu platí zlaté pravidlo "čím větší, tím lepší" a to z toho důvodu, že cena  pitné vody z řádu se pohybuje mezi 78 - 120 Kč/m3. V praxi to tedy znamená, že v nádrži o objemu 10m3 máme zachycenou vodu v hodnotě 1 200 Kč. Pokud budeme používat vodu na splachování WC a zálivku zahrady, může tříčlenná rodina ročně ušetřit až 8 000 Kč.
 

Pro celoroční provoz jsou určené samonosné podzemní plastové nádrže typu "HARD", které lze vyrobit v jakémkoliv objemu a na přání zákazníka osadit požadovaným rozměrem přívodu, odtoků, by-passem, omezovačem vtoku do jímky, čerpadlem dle požadovaných parametrů, přepadem a univerzální filtrační nádobou.

Námi vyráběná nádrž na dešťovou vodu má masivní konstrukci, protože používáme 8 až 12 mm silný materiál a vlastníme nejmodernější plně automatické svařovací stroje, které obsluhují vyškolení pracovníci. Na přání zákazníka lze vyrobit i nádrže,které jsou pojízdné osobními auty. Životnost naších jímek je prakticky neomezená, protože plastový materiál je v zemi chráněn jak před UV zářením, tak před povětrnostními vlivy.

 

PŘÍKLADY VYUŽITÍ DEŠŤOVÉ VODY
 

ZAVLAŽOVÁNÍ
 

Dešťová voda je chudá na soli, proto nedochází k zasolování půdy a hlavně neobsahuje chlor! Existují dokonce rostliny, které jinou než dešťovou vodu nesnášejí, např. kanadské borůvky. Kromě toho je pitná voda příliš cenná na to, abychom s ní zalévali zahradu. Zavlažování zahrady vodou z vodovodu může být za suchého léta finančně značně náročné. Za každý krychlový metr vody z vodovodu totiž musíte zaplatit a to nejen vodné, ale zpravidla i stočné. To je dostatečný důvod, proč začít přemýšlet o náhradních způsobech zavlažování. Navíc tvrdá vodovodní voda zanechává na listech nehezké bělavé skvrny, i proto je dešťová voda vhodnější pro zavlažování jakýchkoliv rostlin.
 

PRANÍ
 

Zachycená srážková voda se využívá s výhodou jako užitková voda na praní a to zejména v oblastech, kde je jiná dostupná voda (podzemní nebo i upravená) na praní příliš tvrdá nebo obsahuje vyšší podíl železa, manganu apod. Při použití na praní se příznivě projeví měkkost dešťové vody, která podstatně lépe rozpouští prací prášky, čímž sníží jejich spotřebu, nemá tendence se usazovat a tvořit vodní kámen a proto není tak nutné používat drahé změkčovače. Úspory se tak mimo spotřebu vody dotýkají ještě snížené spotřeby pracích prostředků a snížení opotřebení pračky.
 

SPLACHOVÁNÍ WC
 

Pro WC a instalace (přívodní potrubí, odpady) je dešťová voda také výhodná, jelikož je měkká a nedochází tedy k usazování vodního kamene. Splachování WC navíc spotřebuje společně se sprchováním nejvíce vody v domácnosti a vzhledem k tomu, že nevyžaduje vodu vysoké kvality, je používání pitné vody zbytečným plýtváním.
 

ÚDRŽBA
 

Dešťovou vodu můžeme použít na mytí aut, úklid a čištění tam, kde není zapotřebí hygienicky nezávadná pitná voda. Ve všech těchto případech je zapotřebí velké množství vody a je ekonomicky i ekologicky výhodné použít dešťovou vodu namísto pitné.

Nádrž na dešťovou vodu lze také osadit filtrem s filtrační schopností do 1 mikronu. Takovýto filtr zachytí ve vodě 99,99% bakterií, z dešťové vody, která projde takovýmto filtrem se stává voda nezávadná. 

bottom of page